Medycyna naturalna

Medycyna naturalna i jej filozofia - jak medycyna naturalna zaczęła zdobywać zwolenników?

Zioła i wszelkie ich przetwory w postaci środków kosmetycznych, przypraw i leków są obecne wśród nas już od dawna, a nie każdy niestety jest tego świadomy. Jedząc pyszną kolację, biorąc lek na ból głowy lub myjąc włosy, stosujemy najczęściej produkty pochodzenia ziołowego. Codziennie, myjąc włosy, jedząc pyszny obiad lub zażywając środek na niestrawność, korzystamy z dobrodziejstw jakimi obdarowała nas natura. Czy jesteśmy tego świadomi? Czy wiemy czym są zioła i jakie mają właściwości? Zioła już od setek lat stosuje się w kosmetyce, medycynie i żywności. Również dziś zioła i rośliny są niekiedy głównym i niezbędnym składnikiem różnych potraw lub produktów kosmetycznych. Jak się uprawia zioła? Jakie są ich najważniejsze właściwości i gdzie się je stosuje?

Fitolecznictwo

Medycyna naturalna zaczęła zdobywać coraz większe zainteresowanie, a grono jej zwolenników systematycznie się powiększa. Co jest źródłem powodzenia medycyny naturalnej i ziołolecznictwa? Człowiek od zarania dziejów doceniał dary hojnej przyrody i przez wieki uczył się je wykorzystywać. Legenda mówi, że ziołolecznictwo ma swe korzenie w historii rolnika, który usilnie próbował ziół różnego rodzaju, aby zwalczyć swoją chorobę. metodą prób i błędów „przetestował” ponad sto ziół.

Ziołolecznictwo dziedziny

Od najdawniejszych wieków badaniem właściwości roślin zajmowali się mnisi. Do dziś kojarzą się nam oni ze sporządzaniem „magicznych” receptur. Ziołolecznictwo i dziedziny z nim powiązane rozwinęły się w czasach średniowiecza. Powstała nawet pierwsza księga o ziołach, którą mnisi z uporem kopiowali. Avicenna jako najwybitniejszy lekarz tamtej epoki, przywiązywał ogromną wagę do psychiki chorego. Nie wystarczyło zwalczenie objawów choroby. I taką filozofią do dziś kieruje się medycyna naturalna.

Siła z natury

Ludzie wykorzystywali w walce z przyczyną choroby to, co dała im przyroda. To z niej czerpali siłę i dzięki środkom roślinnym zapobiegali także schorzeniom. Z biegiem czasu, dzięki możliwościom podróżowania, odkrywano kolejne rośliny i kolejne ich dobroczynne właściwości. Sporządzenie leków naturalnych stało się dziedziną nauki, przedmiotem wnikliwych badań i doświadczeń. Obecnie zioła mają szerokie zastosowanie w medycynie, przemyśle kosmetycznym i innych. Współczesna apteka internetowa umożliwia każdemu dostęp do wspaniałości natury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.