Suszenie roślin i ziół na potrzeby gotowania - co warto suszyć w domu?
Ziołolecznictwo, a nazwa mniej znana to fitoterapia stosowana była w różnych cywilizacjach i kulturach od niepamiętnych czasów. W dzisiejszych czasach mamy jedynie pewność, że stosowanie ziół zostało poprzedzone dokładnymi badaniami, a następnie wykorzystano zdobytą wiedzę w praktycznym leczeniu potwierdzając skuteczność działania ziół.
Medycyna naturalna w ostatnim czasie jeszcze bardziej zyskała na popularności. Mnogość ziół i środków ziołowych daje wiele możliwości stosowania w medycynie naturalnej. W sklepach zielarskich znajdziemy zasuszone rośliny, które możemy stosować na wewnętrzne lub zewnętrzne dolegliwości. Wyciągi z roślin również używane są do produkcji chemicznych leków, kremów, maści, żelów, syropów i wiele innych.
Suszenie roślin nie jest takim prostym sposobem, jak często się nam wydaje. Zioła powinny być zbierane tylko z odpowiednich miejsc, nie zanieczyszczonych spalinami, czy innymi zanieczyszczeniami. Po zerwaniu należy je oczyścić ze zniszczonych fragmentów, poddać odpowiedniej konserwacji, aby nie zwiędły. Nie wolno suszyć ziół na słońcu. Powinny być to miejsca nagrzane, ale przewiewne i zaciemnione. Większość roślin powinno się suszyć w temperaturze 35 stopni. Inaczej suszy się korzenie, a inaczej kwiaty.
Proces suszenia wymaga wiele pracy i dokładnego zapoznania się z procesem suszenia, aby leczenie nie okazało się skutkiem odwrotnym. Apteka internetowa zaopatruje się w zioła sprawdzone. Są specjalne gospodarstwa zielarskie zajmujące się uprawą ekologiczną ziół. Warto odwiedzać sklepy internetowe i apteki zielarskie.