Zioła w kuchni korzystnie wpływają na zdrowie i dodają smaku potrawom
Lecznicze właściwości ziół są znane od dawna, nasze babcie z pokolenia na pokolenie przekazywały wiedzę na temat tego, jakie mieszanki pomagają na konkretne dolegliwości. Ostatnimi czasy coraz częściej powracamy do medycyny naturalnej, czerpiąc z niej inspiracje. Moda na bycie eko związana jest z upowszechnianiem się tendencji do zdrowego odżywiania. Spożywanie ekologicznej żywności, bez żadnych substancji chemicznych służy naszemu zdrowiu.
Zioła są więc nieodzownym elementem wyposażenia domowej apteczki. Herbaty, pastylki ziołowe, syropy na bazie ziół - te wszystkie naturalne specyfiki pozwalają walczyć z wieloma dolegliwościami, ale zastosowanie ziół nie ogranicza się do samej tylko apteczki. Zioła coraz częściej pojawiają się także w naszej kuchni - zarówno świeże, jak i suszone.
Wśród ziół wykorzystywanych w kuchni, bezsprzecznie królują oregano, bazylia, estragon, majeranek i rozmaryn. Bez nich właściwie nie istnieje kuchnia włoska i francuska. Zioła nadają smak i piękny aromat przygotowywanym potrawom, dzięki swoim leczniczym właściwościom ułatwiają także trawienie.
Bez oregano nie wyobrażają sobie życia miłośnicy prawdziwej włoskiej pizzy czy spaghetti. Oregano dodawane jest także do zup, sałatek i ryb. Bazylia z kolei to obowiązkowy dodatek do sałatki z pomidorów i mozzarelli. Przydaje się także do sosów, mięs i ryb, jak również do dań warzywnych.
Estragon natomiast to częsty składnik sałatek. Zioło to dodawane jest także do potraw z jajek. Ciekawą właściwością estragonu jest to, że śmiało może zastępować w kuchni sól - jest to szczególnie ważna informacja dla osób z nadciśnieniem tętniczym, które nie powinny spożywać soli, która jest szkodliwa dla zdrowia.
Majeranek i rozmaryn to kolejne zioła, które każda gospodyni chętnie używa w swojej kuchni. Charakterystyczny mocny zapach majeranku sprawia, że często staje się on podstawowym składnikiem marynat, przydaje się przy pieczeniu mięs i wyrobie kiełbas. Rozmaryn z kolei jest podstawowym składnikiem potraw z ryb czy owoców morza.
Oprócz wyżej wymienionych ziół, popularny jest także lubczyk, który doceniany jest nie ze względu na swoje lecznicze właściwości. Lubczyk bowiem uznawany jest za afrodyzjak, dlatego zakochane kobiety doprawiają nim chętnie wszelkie przygotowywane dla swoich mężczyzn potrawy.
Zioła w kuchni są więc obowiązkowym dodatkiem, w który zaopatrzyć się powinna każda gospodyni domowa. Aby mieć w kuchni zawsze świeże zioła, nie musimy posiadać wielkiego ogrodu. Z równym powodzeniem możemy je zakupić w sklepie w niewielkich doniczkach, które ustawić możemy na parapecie. Nie wymagają poświęcania im zbyt wielkiej uwagi, należy je tylko regularnie podlewać.
Jeśli jednak zabraknie nam świeżych ziół, zawsze możemy skorzystać z tych suszonych, pakowanych w torebki. Szczypta suszonych ziół nada smaku i aromatu każdej potrawie, a przy tym korzystnie wpłynie na nasze zdrowie. Dla osób, które chcą żyć ekologicznie i zdrowo, zioła to obowiązkowy dodatek, świetnie zastępują sól i korzystnie wpływają na samopoczucie po jedzeniu.